среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy plotki z PCV na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na sztachety plastykowe z Kępna na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta PCV używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na sztachetki PVC na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także sztachety z plastyku z Sztumu na ogrodzenie i furtkę sztachetowa unosi się z głazów przeróżnego obrysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nierównych konturach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий