понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot albo po prostu żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają role ogrodzenia, natomiast często służą dodatkowo za ozdobę. Przeważnie takie sztachety PVC sadzi się w słonecznych miejscach, gdzie szybko wzrastają i silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazy, natomiast rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, tymczasem potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastyku zdołają być bardzo wysmukłe, choć trzeba je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot zakłada się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe z Poniatowa stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий